Prezentacja która pozwoli przybliżyć kilka widoczków z miejsca prowadzenia inwestycji.
Rynek w Nowym Sączu i róg ulicy Lwowskiej, |
Zdjęcie przedstawia panoramę Rynku i rogu ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu. Zdjęcie wykonano między 1900, a 1918 rokiem.
Wokół sądeckiego Starego Rynku rozbudowano szereg ulic, które pod koniec XIX wieku zostały zabudowane piętrowymi kamieniczkami. Jest to część centralna najstarszej dzielnicy Nowego Sącza – Starego Rynku, obecnie głównie o funkcji turystycznej, handlowej i usługowej.
Zdjęcie przedstawia Rynek w latach 1900 – 1918. |
Dobrze widoczna jest na tym zdjęciu charakterystyczna dla naszej kamienicy wieżyczka doświetlająca schody wewnątrz budynku.
Wieżyczka istnieje do dnia dzisiejszego. Zostanie odrestaurowana, będzie zamontowane specjalne oszklenie, aby za dnia wpadało do Rezydencji dużo dziennego światła, a nocą widać będzie gwiazdy. Z tejże wieżyczki będzie widoczne zielone światło – światło nadziei i nowych czasów dla kamienicy. Zdjęcie przedstawia ciąg kamienic Runku oraz wieże Bazyliki św. Małgorzaty w 1940 roku.
Zdjęcie przedstawia ciąg kamienic Runku oraz wieże Bazyliki św. Małgorzaty w 1940 roku.
|
Druga wojna światowa rozpoczęła się dla miasta 6 września 1939 roku. Nowego Sącza broniły dwie kompanie piechoty i jedna batalia artylerii. Po zaciętej walce Niemcy wkraczają do Sącza 7 września. Rozpoczyna się tragiczny okres okupacji.
Nowy Sącz, spośród miast Małopolski, ucierpiał w czasie działań wojennych najbardziej. Obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej i przemysłowe zostały zniszczone i zdewastowane w 62 procentach.
Nasza kamienica nie ucierpiała podczas akcji zbrojnych, natomiast na zawsze pozostanie świadkiem wielu tragicznych losów mieszkańców z okresu wojennego.
Nasza kamienica niczym bohater, wielu dała nie raz schronienie za swoimi grubymi murami.
Mury kamienicy są wyjątkowo mocne i grube, w najszerszym miejscu naliczono ponad metr szerokości.
Nowy Sącz Zdjęcie z 1940 roku.
|
Nowy Sącz w czasie II wojny światowej stracił około 12 tysięcy swoich mieszkańców.
Miasto Nowy Sącz za bohaterską postawę w czasie wojny i za wybitny udział ludności w konspiracji zostaje 6 września 1946 roku odznaczone przez KRN Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.
Zdjęcie lotnicze przedstawia tętniący życiem Rynek Nowego Sącza w latach 1914 - 1918. |
Zobacz również wpis: Postęp w remoncie kamienicy
Z początku zabudowa Starego Miasta spełniała głownie funkcję mieszkaniową. Z biegiem czasu zaczęła zmieniać się struktura użytkowania powierzchni budynków, powstały restauracje, siedziby firm i instytucji. Obecnie zdecydowana większość budynków wykorzystywana jest na cele komercyjne.
Na zdjęciu widać na naszej kamienicy witryny sklepowe, jednocześnie ozdabiające budynek. Narożna kamienica wówczas była doskonałym miejscem handlowo - usługowym.
Zdjęcie przedstawia Bazylikę Kolegiacką św. Małgorzaty widoczną od Rynku, z ciągiem kamienic, między 1915, a 1930 rokiem.
|
Nieopodal naszej kamienicy znajduje się miejsce wyjątkowe. To Bazylika Kolegiacka św. Małgorzaty, która przez ponad siedem wieków jest świadkiem życia miasta.
Bazylika z przełomu XIII i XIV wieku w stylach gotyckim i barokowym to przykład zabytku znajdującego się na terenie miasta Nowy Sącz tuż przy Starym Rynku i jest chętnie odwiedzana przez rzesze wiernych i podziwiana przez turystów.
Zdjęcie przedstawia Rynek Nowego Sącza oraz widok na Ratusz, okres między 1915 r., a 1930 r. |
Zdjęcie przedstawia Rynek Nowego Sącza oraz widok na Ratusz, okres między 1915 r., a 1930 r.
O wyjątkowym pięknie Ratusza pisano nie raz. Jego okazałością zachwycają się architekci z całego świata. Mało kto wie, że w historii Ratusza zapisali się wspaniali ludzie. Podczas okupacji hitlerowskiej na wieży Ratusza w Nowym Sączu, gdzie znajdował się zegar, ukrywała się - za wiedzą zegarmistrza Henryka Dobrzańskiego - dziewczyna, która uciekła z żydowskiego getta. Tkwiąc tygodniami w ciasnej komorze ocaliła życie.
Obecnie w budynku Ratusza znajduje się Urząd Miasta.
Takie oto losy, uchwycone na zdjęciach i zapisach historycznych są dla inwestora - firmy Phoenix Construction Engineering & Management - natchnieniem do realizacji projektu jakim jest Rezydencja Royal w kamienicy w Rynku miasta Nowy Sącz.
Przypominamy, iż istnieje możliwość odwiedzenia naszej kamienicy, rozmowy z kierownikami projektu, jak również zakupu apartamentów w Rezydencji Royal na stronie www.beskidyinvest.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz